Зовнішній аудит компанії дозволяє підтвердити точність фінансової звітності, відповідність законодавчим вимогам та надійність внутрішніх процесів. Правильна та відповідальна підготовка до цього заходу знижує ризик виявлення порушень, а також підвищує прозорість та ефективність роботи всієї компанії.
Право проводити аудит системи менеджменту на відповідність вимогам ISO мають лише аудитори з нотифікованих організацій. Не рекомендуємо нехтувати підготовкою до цього процесу.
Компанії найчастіше стикаються з такими труднощами під час проведення зовнішнього аудиту:
До розв’язання кожного питання треба підходити системно. Тільки так можна досягти потрібного результату при проходженні зовнішнього аудиту.
Відсутність систематизованої документації та безлад у звітності – проблема багатьох підприємств. Неправильно оформлені або втрачені папери затримують та ускладнюють роботу аудитора.
Позбутися таких питань можна за допомогою впровадження процедури документообігу. Вона повинна включати правильне зберігання та керування всіма фінансовими та операційними паперами. Найкраще автоматизувати ці процеси за допомогою спеціалізованого ПЗ. Також рекомендується призначити відповідальну особу, яка перевірятиме та підтримуватиме документацію в актуальному стані.
Успіх зовнішнього аудиту багато в чому залежить від кваліфікації співробітників, які працюють зі звітністю та бухгалтерськими документами. Якщо їхня кваліфікація слабка, це може призвести до помилок та складнощів під час підготовки даних для аудитора.
Компанія має проводити регулярне навчання персоналу. Підвищення кваліфікації співробітників бухгалтерії та фінансового відділу також дозволять уникнути багатьох проблем. Курси та тренінги з поточних стандартів фінансової звітності та внутрішнього контролю допоможуть мінімізувати помилки.
Слабка система внутрішнього контролю ускладнює перевірку даних. Внаслідок цього підвищується ризик потрапляння до звітності неправдивої інформації. Для аудитора відсутність внутрішнього контролю – сигнал про наявність потенційних ризиків та слабких сторін у компанії.
Для успішного проходження зовнішнього аудиту треба розробити та впровадити ефективну систему внутрішнього контролю. Вона повинна включати заходи щодо перевірки та підтвердження всіх фінансових операцій. Також не варто забувати про захист активів компанії та оцінку ефективності її діяльності.
Часто компанії не розуміють вимог, які висувають аудитори, через це зростає час на підготовку до цього процесу. Підприємство може зосередитись на менш важливих деталях, при цьому не надавши достатньої уваги тим аспектам, які мають значення для аудитора.
Щоб уникнути цих труднощів , рекомендується провести попередню зустріч з аудиторами, де необхідно окреслити вимоги та питання які виникли у процесі підготовки. Обговорення допоможе визначити головні пріоритети. Також корисно використати чек-листи, вони дозволять систематизувати вимоги та відстежувати прогрес у їх виконанні.
Підготовка до зовнішнього аудиту потребує часу. Нерідко компанії відкладають її до останнього моменту, у результаті через поспіх збільшується ймовірність виникнення помилок.
Оптимальне рішення – розробка плану підготовки до аудиту з конкретними термінами виконання кожного завдання. Він має включати етапи:
Такий підхід дозволить уникнути ускладнень та забезпечить якісну підготовку.